Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje dłonie były zawsze gładkie i delikatne musisz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Sucha skóra na dłoniach jest przede wszystkim wynikiem działań warunków atmosferycznych, zwłaszcza niskiej wilgotności oraz mocnych, mroźnych wiatrów. Najczęściej dłonie niechronione przez rękawiczki przesuszają się, a nawet pojawia się problem pękającej skóry.

Drugim czynnikiem jest brak rękawic ochronnych podczas wykonywania prac domowych, takich jak zmywanie, mycie podłóg czy ręczne pranie. Mimo, że produkowane są już detergenty łagodne dla skóry dłoni to nadal doprowadzają do tego, że jest ona nieprzyjemna, sucha i traci jędrność.

Możemy szkodzić swojej skórze nieświadomie, np. przez nieodpowiednią dietę, nieprawidłowe nawyki czy po prostu zbyt małą wiedzę w zakresie pielęgnacji dłoni. Inną przyczyną złej kondycji skóry dłoni są choroby: atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy i zaburzenia hormonalne. W tym przypadku należy skontaktować się z lekarzem.

Pielęgnacja skóry sprowadza się nie tylko do stosowania odpowiednich kosmetyków czy zabiegów. Oprócz tego powinno zwrócić się uwagę na dietę – takie produkty jak: cytrusy, szpinak, natka pietruszki czy rzepa oraz duże ilości wody mineralnej powinny w znaczący sposób wpłynąć na jej elastyczność.  Należy zawsze zakładać rękawiczki ochronne podczas wykonywania prac domowych, a po nich zawsze stosować krem nawilżający. Należy zrezygnować z kosmetyków na bazie alkoholu. A przed wyjściem na zewnątrz, zwłaszcza w chłodne dni, zakładać rękawiczki. Jeśli chodzi o zabiegi to raz w tygodniu należy zafundować swoim dłoniom peeling enzymatyczny lub naturalny.

Jeśli chodzi o kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne to swoim dłoniom możemy zafundować kąpiel parafinową, która dzięki zawartości naturalnych substancji natłuszczających sprawia, że skóra dłoni jest nawilżona i wygładzona. W celu usunięcia warstwy martwego naskórka możemy zastosować mikrodermabrazję lub peeling.

Mikrodermabrazję lepiej wykonać u kosmetyczki. Peeling możemy zrobić samodzielnie. Bardzo łatwo go przygotować: wystarczy zalać 4 łyżki kawy wrzątkiem i zaparzyć. Następnie odlać wodę, najlepiej używając sitka o drobnych oczkach, a fusami natrzeć dłonie. Do kąpieli zaś możemy użyć oliwy z oliwek, siemienia lnianego, płatków owsianych lub mleka. Jeśli chodzi o kremy należy wybierać te bez dodatku alkoholu, ponieważ podrażniają naskórek. Lepiej wybierać naturalne produkty – bez barwników i substancji zapachowych, a wzbogacone w olej kokosowy lub arganowy.