Dłonie i paznokcie są wizytówką każdej kobiety. Niestety każdego dnia narażone są na działanie niekorzystnych czynników takich jak sprzątanie, słońce, mróz, wiatr. Codzienna domowa pielęgnacja oraz zabiegi w salonach kosmetycznych zapewnią odpowiednią regenerację.

Jest wiele sposobów i kosmetyków pielęgnacyjnych dostępnych na rynku, począwszy od mydeł, peelingów, kremów, odżywek, a skończywszy na maseczkach. Odpowiednie nawilżanie powinno nam wejść w nawyk. Smarowanie dłoni odpowiednim kremem, nawilżanie ich z pomocą maseczek, złuszczanie martwego naskórka, to wszystko są czynności, które sprawiają, że nasze dłonie na długo będą mogły zachować młody wygląd.

Domowa pielęgnacja.

Podstawową zasadą zachowania odpowiedniego nawilżenia dłoni jest smarowanie ich kremem po każdym kontakcie w wodą i środkami czystości. Powinnyśmy również zwrócić uwagę na mydło, które mamy w domu, ważne, aby było wzbogacone np. ekstraktem z aloesa, olejkiem jojoba albo kokosowym. Przynajmniej raz w tygodniu wykonajmy pielęgnacyjny manicure. Najpierw wykonajmy delikatny peeling dłoni, po umyciu i wysuszeniu należy starannie opiłować paznokcie, odsunąć skórki. Kolejnym krokiem jest odżywczy krem bądź balsam do rąk i paznokci, który wmasowujemy, a na koniec najlepiej nałożyć oliwkę do skórek, dzięki czemu będą zmiękczone oraz odpowiednio nawilżone. Od czasu do czasu możemy sobie zafundować kąpiel dłoni w rozgrzanej oliwie z oliwek z dodatkiem olejku rycynowego i soku z cytryny. Taki 15 minutowy zabieg, wzmocni paznokcie, nawilży skórki oraz zregeneruje skórę dłoni.

Zabiegi kosmetyczne w salonach.

Możemy również skorzystać z pomocy doświadczonych kosmetyczek w gabinetach kosmetycznych. W każdym salonie znajdziemy zabieg manicure lub manicure SPA. Jeśli nie mamy czasu, aby zająć się swoimi dłońmi w domu skorzystajmy z ofert salonów kosmetycznych. Różnią się one charakterem wykonywanych czynności pielęgnacyjnych. Gdy zdecydujemy się na manicure klasyczny manicurzystka opiłuje nam paznokcie, odsunie oraz wytnie skórki, pomaluje paznokcie odżywką i lakierem, wykona malowanie typu french lub zdobienia na koniec wmasuje balsam do rąk. Cały zabieg trwa około 45-60 minut. Jeżeli zdecydujemy się na manicure SPA musimy zarezerwować więcej czasu. Podczas tego zabiegu manicurzystka skupia się na odżywieniu i regeneracji skóry rąk i paznokci. Zabieg rozpoczyna się odżywczą kąpielą dłoni np. w kozim mleku, płatkach róż czy cytrusach. Następnie skórki zostaną lekko odsunięte i ewentualnie wycięte, a paznokcie opiłowane. Kolejnym etapem jest wykonanie peelingu i masażu dłoni. Następnie nakładana jest na dłonie maska parafinowa lub specjalne ciepłe rękawice. Zabieg z użyciem parafiny polega na całkowitym zanurzeniu dłoni w rozgrzanej, płynnej parafinie, która znajduje się w specjalnym podgrzewaczu. Parafina jest węglowodorem nienasyconym uzyskiwanym podczas destylacji ropy naftowej. Posiada dużą pojemność cieplną a małe przewodnictwo oraz zawiera dużo substancji natłuszczających, przywraca elastyczność i regeneruje nawet bardzo zniszczoną skórę. Po takich zabiegach skóra jest świetnie odżywiona i natłuszczona, przez co niewskazane jest malowanie paznokci, gdyż lakier nie będzie się dobrze na nich trzymał.

Niestety nie każda z nas może pochwalić się idealnym stanem paznokci. Jeśli nie podoba nam się kształt paznokcia, możemy go odbudować stosując żelową lub akrylową metodę przedłużania. Żel bądź akryl nakładany jest na naturalną płytkę lub na tzw. szablonie przedłużany do długości, jaka nas interesuje. Niestety zabieg ten trzeba powtarzać i co 3 tygodnie uzupełniać ubytki żelu lub akrylu. Jeśli na dłoniach lub paznokciach pojawią się niepokojące nas objawy np. podejrzenie grzybicy, pękająca i bolesna skóra, przebarwienia paznokci skonsultujmy to najlepiej z lekarzem dermatologiem.